Česká vodíková páteřní síť SEVER
Projekt Česká vodíková páteřní síť SEVER vytvoří propojení budoucí české vodíkové přepravní soustavy na severozápadě s německou a na východě se slovenskou vodíkovou přepravní sítí. Na území ČR se jedná o úpravy celkem cca 381 km jednoho ze stávajících plynovodů severní větve mezi hraničními body Deutschneudorf a Lanžhot pro přepravu 100 % vodíku. Projekt je součástí tří významných evropských koridorů: Středoevropský vodíkový koridor (Central European Hydrogen Corridor, CEHC) umožňující přepravu vodíku ze zdrojů z Ukrajiny, SunsHyne (zdroje severní Afriky) a Jihovýchodní evropský vodíkový koridor (South-East European Hydrogen Corridor, SEEHyC) zajištující dostupnost vodíku z oblasti Balkánského poloostrova. Na seznam PCI/PMI projektů byl tento projekt nominován poprvé v listopadu 2024.
Tento projekt společně s projektem Česká vodíková páteřní síť ZÁPAD umožní variabilní přepravu čistého vodíku ze čtyř odlišných zdrojů několika směry v rámci střední Evropy a dále. Po dokončení bude schopen zajistit obousměrné toky jak z Ukrajiny, Balkánu a severní Afriky do České republiky a dále do západní Evropy, tak i v opačném směru z Německa na Slovensko a do dalších zemí střední a jihovýchodní Evropy.
V neposlední řadě zajistí projekt dodávku čistého vodíku do poptávkových klastrů v České republice v celé délce trasy, zejména se jedná o oblast severních Čech, kde se očekává nejvyšší spotřeba 100 % vodíku.
Více informací o koridorech je k dispozici na:
Projekt je součástí těchto plánovaných koridorů:
SunsHyne koridor:
Jihovýchodní evropský vodíkový koridor:
Středoevropský vodíkový koridor:
Projekt na českém území: